Site icon frescho.hu

Katalógusok, gépek és trendek a 80-as évekből

A 80-as években nem igazán volt könnyű segítséget találni számítógép vásárláshoz. A Mikroszámítógép magazinban lehetett néha olvasni a trendekről, de az igazsághoz hozzá tartozik, hogy az információ áramlás eléggé lassú volt. Ezt nem lehet az újságíróknak felróni, mert egyrészt ott volt a lap kiadásából adódó késleltetés, másrészt a vasfüggöny hatása. A kelet és nyugat szemben állása nem csak az emberek, de a hírek áramlását is korlátozta. Ha az ember kiválasztott egy gépet, akkor sem volt egyszerű a dolga. Össze kellett szedni a több havi fizetésnek megfelelő vételárat, majd azt valutára váltani. Ma már nehéz megérteni, hogy hogyan sikerült ezt megoldani úgy, hogy három éves valutakerete volt minden embernek és az is erősen limitált volt. Persze létezett egy nem teljesen legális megoldás, a Keleti pályaudvaron az araboknál a forintot kicsit rosszabb váltási aránnyal osztrák schillingre vagy nyugatnémet márkára konvertálta az ember. Ha a kék útlevél is megvolt, akkor jöhetett az utazás, a pénz kicsempészése, majd a gép beszerzése. Az utolsó akadályt a határ vissza felé történő átlépése jelentette. Vagy bevallotta az ember a behozott gépet, vagy reménykedett, hogy az éles szemű finánc nem szúrja ki a többi cucc mellett. Ezt a nyugati oldalon a Cocom lista miatt, a hazain pedig a vám miatt kockáztatta meg az ember. A Cocom lista a nyugati országok kiviteli korlátozása volt, hogy a szocialista országok ne tudjanak modern technológiát beszerezni. Persze ami 1982-ben modernnek számított 89-re már elavult, de itthon így is jónak számított. De kicsit előre szaladtam, érdemes írni arról is, hogy miként találtuk ki mit vegyünk.

A kapitalista országokban már évtizedes gyakorlata volt ekkor a katalógus áruházaknak. Több száz oldalas katalógusokból lehetett a cipőfűzőtől ZX spectrumig minden félét rendelni. Egymást követték oldalakon keresztül a fehérneműk, szőrme kabátok, színes TV-k, HiFi tornyok és természetesen a home computerek. Az interneten szerencsére fellelhetőek ezek a katalógusok, vagy legalábbis azon oldalak belőle amiket idővel kívülről fújtunk. Hány kilobájt, milyen joystick kell hozzá, datasettet kell venni mellé vagy megy a meglévő magnóval, szettben mennyibe kerül és a legfontosabb, hogy mennyi programot és kitől lehet szerezni. Az emlékeim alapján írtam egy listát, hogy nagyjából mik voltak a megfizethető és vágyott gépek. A videó  kicsit más szemszögből mutatja be, ezért érdemes a listát is átfutni.

Katalógusok forrása: https://retroport.de/retro-kult-quelle-katalog/

A 80-as években az volt a szép, hogy szinte minden évben történt valami. Minimum eltűnt 1-2 gyártó és csökkentek az árak, de volt olyan év amikor még radikális változások történtek. Ez nem csak szépsége a korszaknak, de akkor a szoftverek terén fejtörést is okozott. Sajnos végül sok lúd disznót győz módon a PC-k leterítették a home computereket. Azok fokozatosan a C64, majd az Amiga szériával párhuzamosan végleg kihaltak.

Views: 59

Exit mobile version