Végre elértem azt a pontot, hogy összeállt a Vampire gyorsítóval ellátott Amiga 600-as. Igazi állatorvosi lónak bizonyult a gép. Több mint egy éve kondenzátor cserével kezdődött a történet, de volt benne pár kanyar. Jó sokáig pihent a gép, a nyáron igyekeztem kicsit felpörgetni a történéseket. Először a kompozit kimenetet igyekeztem rendbe rakni. De amikor már azt hittem, hogy minden rendben van, akkor a tesztek során a Vampire nem bizonyult stabilnak, ezért azon is igazítani kellett egy kicsit. Ráadásnak két kiegészítőt nyomtattam, hogy rendezettebb legyen a gép.
Mivel végre stabilan fut, ezért úgy döntöttem, hogy lefuttatok pár benchmarkot. Azt már korábban is tudtam, hogy az egyik legjobb accelerator a Vampire. A Sysinfo szerint a gyári A600-hoz képest 188-szoros gyorsulást sikerült elérni a Vámpírral. Még egy A4000-hez képest is kb. 5.5-szörös a sebesség különbség a Vampire javára. Futtattam még pár szintetikus tesztet, mert kíváncsi voltam más szemszögből is. Ezek alapján arra jutottam, hogy lehet, hogy pár területen lehet találni gyorsabb összeállítást, de a Vámpír helye biztosan az élbolyban van.
A tesztek arról is meggyőztek, hogy az átlagos, Amigára írt programok nem jelentenek kihívást a felturbózott gépnek. Ezért olyan programokat kerestem amik nagyobb kihívást jelentenek. Arra jutottam, hogy a Vampire v2 tudása nagyjából egy gyengébb Pentium szintjén lehet. Nem jelent gondot a Day of the Tentacle vagy Doom futtatása. Az első Quake is tűrhetően fut még szoftver renderrel is, de a második rész már kifog rajta. A teszteket rögzítettem és készítettem egy rövid videót is.
Az értékelést a videóban kicsit elnagyoltam, most írásban sokkal több érv merült fel bennem a kártya mellett és ellen is.
Pro
- A Vampire 600 V2 nagyon gyors.
- Ugyan nem olcsó, de egy hasonló tudású gyorsítóhoz viszonyítva nem drága.
- Még van a kártyában sok lehetőség, csak firmware kérdése, hogy mit hoznak még ki belőle.
- Élő fejlesztés, az Apollo team napokkal ezelőtt jelentette be a standalone V4-et, jön az A1200 verzió és várható az új firmware.
- Re Targetable Graphics (RTG) támogatással van HDMI kimenet.
Kontra
- Ha csak játszani szeretne az ember, akkor 99%-ban elég egy sokkal olcsóbb accelerator.
- Nehéz beszerezni, több hónapos várakozásra kell számítani.
- Az Amiga 600 ECS chipsetes, ahogy az A500+, így az AGA-s programok nem futnak a jelenlegi Gold 2.xx firmware mellett.
- A fejlesztés ígéretes, de lassú. A Gold 3 Alpha mellé már nagyon jöhetne egy újabb Alpha vagy végre egy Beta. Tudom, hogy fontossági sorrendben előrébb van a V4 és az A1200-es verzió, de a meglévő már több, mint egy éves.
- Az RTG ugyan jó, de az elindított programtól függően váltogatni kell az RGB és HDMI kimenet között.
- Van ugyan SD kártya olvasó, de arról natívan nem képes bootolni a gép.
A fentiek alapján kicsit vegyes a kép. A Vampire már most is sokat tud, gyors és folyamatos fejlesztés alatt van. Engem az RGB-HDMI átkapcsolás zavar a legjobban a különböző programok elindításánál. Az emberek 95%-nak nem kell HDMI, nekik nagy valószínűséggel elég egy sokkal lassabb és olcsóbb gyengébb gyorsító is. Ezért nem is merem ajánlani, de magamnak már megrendeltem egy A500-as verziót. A Gold 3 firmware nagyon ígéretesnek tűnik, nemsokára arról is írok részletesebben.
Views: 421